חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

טיפולי שיניים

שמירה על בריאות הפה והחניכיים מסייעת לשמור על איכות חיים טובה ולהימנע מהסיכון שקיים בטיפולי שיניים, במיוחד ניתוחים.

החניכיים הן רקמה רכה שמכסה את שורשי השיניים. אחד מהשלבים הראשונים של מחלת חניכיים היא עששת – נפיחות של החניכיים הנגרמת על ידי חיידקים. אחד מהסימנים הראשונים לכך היא דימום ספונטני (ללא סיבה נראית לעין). מחלות חניכיים הן מצב מסובך יותר אצל אנשים עם המופיליה מכיוון שהם מדממים למשך זמן ארוך יותר. טיפול בדימום באמצעות פקטור קרישה עשוי לעצור את הדימום אך לא את הבעיה הגורמת לכך – מחלת חניכיים.

כדי למנוע מחלת חניכיים, חשוב לצחצח את השיניים באופן קבוע. חניכיים בריאות לא מדממות בדרך כלל, אבל הן עלולות לדמם אם מברישים חזק מדי.

מציאת רופא שיניים

חשוב למצוא רופא שיניים המכיר ומבין מחלות דם והמופיליה. תוכנית הטיפול בשיניים צריכה להתאים לחולי המופיליה, ומומלץ לוודא כי כל הליך אצל רופא השיניים מבוצע כראוי ובצורה בטוחה. אם בעת הטיפול נוצר מצב חירום, רופא שיניים המבין בהמופיליה ידע כיצד להתמודד עם דימומים.

לפני כל טיפול, יש לשאול את הרופא על הסיכונים הכרוכים בהליך, במיוחד אם נדרשת הרדמה מקומית. הרדמה מקומית ניתנת פעמים רבות באמצעות הזרקה של חומר ההרדמה לכלי הדם, אז חשוב להיות מודעים לסיכונים שבכך.

רופא שיניים מתאים, המבין בבעיות העשויות לעלות במהלך הטיפול בחולי המופיליה, יוכל להמליץ כיצד לשמור על בריאות הפה, להימנע מדימומים מיותרים וכיצד לטפל בדימומים אם הם יתרחשו במהלך הטיפול.

זכויות חולי המופיליה

קופות החולים מציעות לחבריהן טיפולי שיניים בתשלום. חלק מחולי ההמופיליה אינם יכולים לקבל טיפול במרפאות השיניים הרגילות של קופות החולים, אלא רק במרפאות המיוחדות, הנמצאות בבית החולים “שיבא” בתל השומר, או ב”הדסה” עין כרם בירושלים. השירות כרוך בתשלום, ולכן במקרה שילד חולה המופיליה זקוק לטיפול שיניים במרפאות המיוחדות יש להגיש לקופת החולים הצעת מחיר ולקבל ממנה התחייבות עבור המרפאה המיוחדת.

בעקבות חוק בריאות השיניים הממלכתי לילדים עד גיל 18, ניתן לקבל טופס 17 לטיפולי שיניים בבתי החולים במקרה של סירוב טיפול ע"י הרופאים בקהילה.

טיפולי שיניים במרפאות פרטיות – לפני פנייה למרפאה פרטית יש להצטייד בהנחיות בכתב מאת הרופא המטפל במרכז הארצי להמופיליה.

Scroll to Top